Muklovská převlékárna, též přezdívaná po řetízkové sušárně Řetízkárna, leží při bývalé šachtě Rovnost jako jeden z posledních autentických svědků největšího uranového lágru v Československu. V tichosti se po dekády rozpadá jen pár metrů od naučné stezky Jáchymovské peklo, kterou jsme v roce 2015 s přáteli obnovili. Po jejím vzoru letos chystáme veřejnou sbírku na záchranu chátrající převlékárny – Řetízkárny. Její dosavadní majitel vyslovil se záměrem souhlas a nemovitost pro budoucí dobročinné a komunitní projekty odprodá. Sbírku odstartuje neFestival Řetízkárna“ v sobotu 7. května 2022 na Rovnosti.

 

Jáchymovskými uranovými doly prošlo v padesátých letech na 70 tisíc muklů. Jejich připomínka je v místech jejich věznění mizivá. Za války byli na Jáchymovsku internováni váleční vězni třetí říše a po roce 1945 zde nuceně dolovali uran jejich věznitelé a další retribuční vězni. Po nástupu komunistického režimu se údolí sv. Jáchyma stalo trestaneckou kolonií podle sovětského vzoru. Nezaškolení odpůrci režimu zde fárali po boku kriminálních vězňů i civilních zaměstnanců přes 12 let, aby zdejší důlní provozy na začátku šedesátých let na dobro utichly. Okolní příroda zůstala zásadně poničena. Osudy vězněných měly být zapomenuty.

Sbírková kampaň

Příspěvek na zmírnění půjčky na vykoupení objektu: 200 tis. Kč
Přispět můžete ZDE.

Smysl: vykoupení Řetízkárny, její rekonstrukce a postupné přetvoření v komunitní a vzdělávací centrum

Kontakt: tomas@novinarskyinkubator.cz

POMOZTE ŘETÍZKÁRNU ZACHRÁNIT

Přidejte se k rostoucí komunitě, které není osud řetízkové šatny na Rovnosti lhostejný.
Projekt záchrany objektu podporují mj. tyto osobnosti a spolupracovníci.

Daniel Anýž
Daniel Anýž
Tomáš Bouška
Tomáš Bouška
Jan Horník
Jan Horník
Vítek Jurica
Vítek Jurica
Tereza Kabelková
Tereza Kabelková
Jiří Růžek
Jiří Růžek

Cílem sbírky je budovu vykoupit a přetvořit v komunitní centrum, kde se bude připomínat historie Krušných hor, jejich obyvatel a traumat 20. století. Pro tento účel hledáme pomoc v různé podobě. Obrátili jsme se postupně na řadu lidí, firem i institucí a společné snažení dostalo konkrétní obrysy. Nyní chystáme úklid objektu a jeho přípravu pro první veřejná setkání, školní prohlídky a výstavu o paměti tohoto pozoruhodného místa.

Můžete-li, připojte se k nám! Jak?
Sledujte tento web. Přispějte do sbírky (spustíme ji v příštích týdnech), nebo jen přidejte ruku k dílu a přijďte na brigádu. Obojí je potřeba.

Zapište se do elektronického kontaktního formuláře ZDE. Budeme vám posílat informace o chystaných akcích a konkrétních možnostech pomoci.

Na pravidelná setkávání se těší,

Tomáš Bouška, zakladatel Spolku Političtí vězni.cz a Novinářského inkubátoru

Partneři projektu

Mediální partneři